22. ročník Ceny Knižního klubu zná svou vítězku

Středa, 06 Září 2017 08:17

Vítězkou letošní Literární ceny Knižního klubu se stala Anna Vovsová s novelou Ladič. Cenu si absolventka FAMU (oboru scenáristika a dramaturgie), působící rovněž jako pedagožka a překladatelka, převzala v úterý 5. září 2017 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně. Vítězný rukopis vybrala pětičlenná odborná porota, ve které zasedli prozaik Pavel Brycz, prozaička a filmová kritička Tereza Brdečková, prozaička Petra Soukupová, literární historik Pavel Janáček a člen představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jiří Seidl.

Anna Vovsová zvítězila se svým prozaickým debutem v konkurenci 179 zaslaných rukopisů a odměnou jí kromě peněžní prémie 100 000 Kč a skleněné plastiky ve tvaru knihy bude brzké vydání jejího titulu, v němž se vrací do roku 2001, kdy hlavní hrdina Ivan přijíždí z emigrace do Čech. Ne však aby se vrátil, na to už v Novém světě příliš zakořenil, ale aby překvapil svou matku a ve starém bytě, který si pronajme, oslavil její osmdesátiny. Ivan povolá Ludvíka, aby naladil matce klavír, jako to dělával kdysi. Vyhledá svou dětskou lásku Alici a oba chvíli předstírají, že je možné vrátit čas. Minulost ale nejde zkopírovat a přesadit do současnosti. Stejně jako ji nelze vytěsnit, škrtnout, utéct před ní na druhý konec světa nebo kamsi hluboko do svého nitra.

Autorka se u nás prosadila jako scenáristka, řadu jejích projektů realizovala Česká televize, jeden z nich – seriál Josef a Ly – následně dokonce zpracovala do knižní podoby (stejnojmenná kniha vyšla roku 2004 v nakladatelství XYZ). Ve filmu debutovala scénářem ke snímkem režiséra Vladimíra Drhy Dotyky (1987), v roce 1994 natočila režisérka Zuzana Zemanová-Hojdová podle jejího scénáře film Hrad z písku.

Literární cena Knižního klubu se v Čechách uděluje od roku 1995, loni ji získal Patrik Girgle za prózu Vertigo (ukázku naleznete ZDE). Včerejškem počínaje odstartoval hned nový ročník – rukopisy je možné zasílat do 31. prosince přes formulář na http://www.lckk.cz.

Autor: Petr Nagy

Zdroj:  http://literarky.cz/literatura/222-literatura/24786-22-ronik-ceny-kniniho-klubu-zna-svou-vitzku