Literární cenu Knižního klubu získala Anna Vovsová, postavy v jejím románu se působivě vyvíjí

5.9.2017  iHNed.cz  ČTK

 

Knižní klub v úterý udělil svou literární cenu. 

Získala ji šedesátiletá autorka Anna Vovsová, jejíž knihu nyní nakladatelství vydá.

"Výborně napsaný příběh návratu do minulosti s mnoha nečekanými zvraty, kdy žádná z postav není na konci tím, čím se zdála na začátku," popsala knihu Tereza Brdečková.

Vítězkou letošní Literární ceny Knižního klubu se stala Anna Vovsová s novelou Ladič. Prozaický debut o vině a trestu, udavačství a pomstě se prosadil v konkurenci rekordních 179 zaslaných rukopisů.

Odměnou vítězce je vydání textu, prémie 100 tisíc korun a skleněná plastika ve tvaru knihy. Cenu Vovsová převzala toto úterý od organizátorů soutěže v zaplněném Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

"Příběh sám je fabule, ale člověk nemůže psát to, co se ho netýká. Takže přefiltrovaně obsahuje to, co jsem vnímala a co mi přišlo důležité z věcí, které se tady děly," uvedla šedesátiletá autorka.

Letos vítězný rukopis vybrala odborná porota ve složení prozaik Pavel Brycz, prozaička a filmová kritička Tereza Brdečková, spisovatelka Petra Soukupová, literární historik Pavel Janáček a člen představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jiří Seidl.

"Výborně napsaný příběh návratu do minulosti s mnoha nečekanými zvraty, kdy žádná z postav není na konci tím, čím se zdála na začátku," zdůvodnila rozhodnutí Brdečková.

Autorka ve své knize vrací čtenáře do roku 2001, kdy hlavní hrdina Ivan přijíždí z emigrace do Čech. Ne však, aby se vrátil, nýbrž aby překvapil svou matku a ve starém bytě oslavil její osmdesátiny.

Ivan povolá Ludvíka, aby matce naladil klavír, jako to dělával kdysi. Vyhledá svou dětskou lásku Alici a oba chvíli předstírají, že je možné vrátit čas. Minulost ale nejde zkopírovat a přesadit do současnosti. Stejně jako ji nelze vytěsnit, utéct před ní na druhý konec světa nebo kamsi hluboko do svého nitra.

Pražská rodačka Anna Vovsová vystudovala scenáristiku a dramaturgii na FAMU, v letech 1982 až 1988 pobývala ve Francii, od roku 1988 průběžně pracovala na filmových a televizních scénářích. Působí jako pedagožka a překladatelka.

Literární cena Knižního klubu od roku 1995 tuzemským autorům otevírá cestu do světa profesionálních spisovatelů.

Cena se nezaměřuje na už publikované práce, jak bývá obvyklé – vybrané původní rukopisy proměňuje v knihy. Díla vydaná díky Literární ceně Knižního klubu jako romány Děvčátko, rozdělej ohníček od Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové získala ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku.

Román Dva proti Říši Jiřího Šulce se roku 2007 s více než 40 tisíci prodanými výtisky stal českým bestsellerem roku.

Zdroj: http://art.ihned.cz/knihy/c1-65870170-anna-vovsova-ladic-knizni-klub-cena