Dopište svou knihu do silvestra

12.9.2016    Reportér    Strana 148    Glosy    Robert Čásenský

LITERÁRNÍ CENY

Pokud jste rozhodnuti, že dobudete svět svým literárním umem, je nejvyšší čas sednout k finální verzi vašeho románu. Literární ceny Knižního klubu, které se zaměřují na dosud nepublikovaná díla, nabízejí šanci na vydání knihy a stotisícovou prémii navrch. Autorky a autoři musí svá díla přihlásit do dalšího ročníku nejpozději 31. prosince.

V dosud posledním, jedenadvacátém ročníku soutěže, jehož výsledky byly slavnostně vyhlášeny minulý týden v pražském Kaiserštejnském paláci, uspěl osmatřicetiletý Patrik Girgle. Autor pocházející z Vyškova a nyní žijící v Praze uspěl u pětičlenné poroty s novelou Vertigo o dospívání kluka na malém městě v období „zlatých devadesátých“. Speciální cenou byla pak oceněna kniha Jiřího Šulce Dva proti Říši, která získala cenu za rok 2007 a prodeje počítá v desítkách tisíc. V průběhu dosavadních 21 ročníků se objevili i autoři, kteří pak získali cenu Objev roku na Magnesii Liteře, jmenovitě Hana Androniková a Martin Šmaus.

Chcete-li se přihlásit mezi početné řady soutěžících - naposledy organizátoři dostali 148 prací - je asi vážně nejvyšší čas. V den vydání tohoto čísla magazínu Reportér chybělo do posledního dne roku přesně 110 dnů.