Cenu Knižního klubu získala novela Vertigo od Patrika Girgleho

 6. září 2016 19:30 ČTK

PRAHA Vítězem Literární ceny Knižního klubu se stal Patrik Girgle s novelou Vertigo. Prozaický debut osmatřicetiletého autora se prosadil v konkurenci 148 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězi je vydání knihy, prémie 100 000 korun a letos poprvé také skleněná plastika ve tvaru knihy.

Girgleho novela, která v úterý otevřela druhou desítku laureátů ceny, se vrací do 90. let a vypráví příběh sedmnáctiletého Dušana, kolem kterého „letí roky možností, privatizací, ale i roky bankrotů a osobních tragédií“. Cenu v úterý převzal od organizátorů soutěže v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně.

Ačkoli jsou v Česku desítky literárních cen, jen minimum z nich vyhlašují nakladatelé. Navíc většina z nich oceňuje knihy už vydané. Knižní klub vedle odměny oceněné dílo také publikuje.

Díla vydaná díky Literární ceně Knižního klubu dosahují literárních i komerčních úspěchů. Romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové získaly ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku.

V úterý dostal cenu kromě vítěze také Jiří Šulc, který Literární cenu Knižního klubu získal v roce 2007. Jeho vítězné dílo, román Dva proti Říši, se stal českým bestsellerem a do dnešního dne se ho prodalo více než 40 000 výtisků. Stejnou skleněnou plastiku znázorňující knihu získal jako nejprodávanější vítěz v historii Literární ceny Knižního klubu.

Porotu letos tvořili prozaik Pavel Brycz, prozaička a filmová kritička Tereza Brdečková, prozaička Petra Soukupová, literární historik Pavel Janáček a člen představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jiří Seidl. Vertigo mezi pět finalistů vybrala Petra Soukupová. „Něžná i drsná kniha o dospívání kluka na malém městě,“ řekla o vítězné knize.

Patrik Girgle se narodil v roce 1978 ve Vyškově, vystudoval orientalistiku na FF UK. Novelou Vertigo se vrací do 90. let 20. století, tehdejší dobu se rozhodl zpřítomnit hovorovou řečí, sarkasmem a bezmocností až deziluzí. V té době hlavní hrdina Dušan dospívá a v porevolučním šílení žije svůj pomalý život, ve kterém se o své místo na slunci „perou jak hormony, tak nepochopení rodičů“.

Někde tam na pomezí loudání se po světě, pití piva, poslouchání hudby, lovení ryb na pytlačku a sledování spolužaček se rodí první velká láska. Ta jako kometa zazáří, oslní, způsobí závrať - vertigo. A pak zmizí, aby za sebou nechala otevřené dveře do světa dospělosti.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/cenu-knizniho-klubu-ziskala-novela-vertigo-od-patrika-girgleho-pvh-/kultura.aspx?c=A160906_193140_ln_kultura_bri