Cenu Knižního klubu získal Patrik Girgle za novelu z porevolučních let v Česku

6.9.2016  iHNed.cz  ČTK

Knižní klub letos opět vybral jeden z nepublikovaných rukopisů a vyznamenal jej svoji cenou. 

Vítězný prozaický debut Patrika Girgleho se jmenuje Vertigo a odehrává se v 90. letech minulého století.

Je to „něžná i drsná kniha o dospívání kluka na malém městě," uvedla členka poroty Petra Soukupová.

Vítězem Literární ceny Knižního klubu se v úterý stal Patrik Girgle s novelou Vertigo. Prozaický debut osmatřicetiletého autora se prosadil v konkurenci 148 zaslaných rukopisů.

Odměnou vítězi je vydání titulu, dále prémie 100 tisíc korun a letos poprvé také skleněná plastika ve tvaru knihy.

Girgleho novela se vrací do 90. let a vypráví příběh sedmnáctiletého Dušana, kolem kterého "letí roky možností, privatizací, ale i roky bankrotů a osobních tragédií". Autor cenu od organizátorů soutěže převzal v úterý v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

Ačkoli jsou v Česku desítky literárních cen, jen málo jich vyhlašují nakladatelé. Navíc většina oceňuje knihy už vydané. Knižní klub vedle odměny oceněné dílo též publikuje.

Díla vydaná díky Literární ceně Knižního klubu dosahují literárních i komerčních úspěchů – například romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové později získaly ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku.

Porotu letos tvořili spisovatel Pavel Brycz, prozaička a filmová kritička Tereza Brdečková, spisovatelka Petra Soukupová, literární historik Pavel Janáček a člen představenstva Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jiří Seidl.

Vertigo mezi pět finalistů vybrala Petra Soukupová. "Něžná i drsná kniha o dospívání kluka na malém městě," řekla o vítězné knize.

Patrik Girgle se narodil v roce 1978 ve Vyškově, vystudoval orientalistiku na FF UK. Novelou Vertigo se vrací do 90. let 20. století. Tehdejší dobu se rozhodl zpřítomnit hovorovou řečí, sarkasmem a bezmocností až deziluzí.

V 90. letech hlavní hrdina Dušan dospívá a v porevolučním šílení žije svůj pomalý život, ve kterém se o své místo na slunci "perou jak hormony, tak nepochopení rodičů".

Někde na pomezí loudání se po světě, pití piva, poslouchání hudby, lovení ryb na pytlačku a sledování spolužaček se rodí první velká láska. Ta zazáří, oslní a způsobí závrať – vertigo. A pak zmizí, aby za sebou nechala otevřené dveře do světa dospělosti, uvádí o knize Knižní klub.

Jeho ocenění v úterý kromě Girgleho obdržel také Jiří Šulc, který Literární cenu Knižního klubu získal již v roce 2007. Šulcův román Dva proti Říši se stal českým bestsellerem a doposud se ho prodalo více než 40 tisíc výtisků.

Zdroj: http://art.ihned.cz/knihy/c1-65429060-cena-knizniho-klubu-patrik-girgle-vertigo