Knižní klub ocenil Vertigo

 7.9.2016  E15  Strana 15  Kultura  Stanislav Šulc

Pětičlenná odborná porota vedená spisovatelem Pavlem Bryczem vybrala prozaickou prvotinu Patrika Girgleho. Ten se v románu vrací do poloviny devadesátých let.

Román o dospívání na malém městě se stal vítězem 21. ročníku Literární ceny Knižního klubu. Prestižní ocenění spojené s prémií 100 tisíc korun včera převzal autor románu, osmatřicetiletý Patrik Girgle v Kaiserštejnském paláci na pražském Malostranském náměstí. Girgleho prozaický debut zároveň vydal Knižní klub a poprvé vítěz dostal také originální skleněnou plastiku ve tvaru knihy.
Oceněnou práci vybrala pětičlenná odborná porota, kterou vedl spisovatel Pavel Brycz. Celkem se sešla konkurence 148 rukopisů. Každý z porotců do druhého kola nominoval jeden rukopis, vesměs šlo o díla dosud nepublikujících autorů.
Vertigo mezi pět finalistů poslala spisovatelka Petra Soukupová, která je charakterizovala slovy: „Něžná i drsná kniha o dospívání kluka na malém městě.“
Koordinátor Literární ceny a zároveň šéfredaktor nakladatelství Odeon Jindřich Jůzl rozhodnutí poroty označil za progresivní. Patrik Girgle se narodil v roce 1978 ve Vyškově a vystudoval orientalistiku na FF UK. Doposud se věnoval především non-fiction literatuře. Novelou Vertigo se vrací do devadesátých let minulého století.
Literární cenu Knižního klubu, kterou organizuje Euromedia Group, se zaměřuje na nevydané rukopisy.
Od roku 1995 otevírá talentovaným autorům vstup do světa profesionálních spisovatelů. Díla vydaná díky této ceně často získávají i další ceny. Například Romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové získaly ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku.

Do letošního ročníku prestižní literární ceny bylo přijato celkem 148 rukopisů.