Cenu Knižního klubu má román, který vidí 20. století očima žen

3. 9. 2013  Zpravodajství ČTK  str. 0  dce kul
 

Praha 3. září (ČTK) - Vítězem 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stala devětačtyřicetiletá Vladimíra Klimecká se svým románem Druhý život Marýny G. Její kronika velké valašské rodiny prochází polovinu 20. století a kolem čtyř ústředních hrdinek jdou československé dějiny od války přes osvobození, politické procesy, pražské jaro, normalizaci až téměř do současnosti. Mottem vítězného díla je fenomén ženství.

"Román Druhý život Marýny G. je psán výhradně z perspektivy žen - a ačkoli novely o čtyřech ženských osudech zachycují různá období lidského života i dějin, pokaždé hovoří o fenoménu ženství. Tyhle ženy jsou hrdinkami své doby. Bohyně našeho světa," řekla ČTK za pořadatele Denisa Novotná. Porota román přirovnává k Žítkovským bohyním Kateřiny Tučkové. Díky autorčině výraznému talentu vzniká originální, přitažlivý obraz jednoho kraje, shodli se porotci soutěže. Novely o čtyřech ženských osudech se splétají do promyšlené románové struktury spojené jedním prostředím.

Literární cena Knižního klubu se zaměřuje na původní díla. Vítězi garantuje vydání a prémii 100.000 korun. Do 18. ročníku bylo přihlášeno 100 rukopisů. Žánrově byl zastoupen historický román, životopisný román, detektivka, sci-fi, antiutopie, společenský román z různých období 20. století či próza z vojenského prostředí. Do druhého kola se dostalo osm rukopisů.

Na základě doporučení poroty se nakladatelství rozhodlo vedle vítězného románu vydat novelu Superpérák scenáristy a překladatele Darka Šmída a historický román prozaika Miroslava Václavka Železné včely.

Vladimíra Klimecká (1964), matka tří dětí, pochází z Horní Bečvy a žije ve Vacenovicích u Kyjova. Vystudovala gymnázium, nyní pracuje ve státní správě. Psala povídky, knižně publikovala v 90. letech historický román Poturčenec.

Vloni získal cenu román Herci scénáristy a prozaika Václava Holance z prostředí velkého pražského divadla. Nositelkou ocenění je i zesnulá Hana Andronikova se Zvukem slunečních hodin (kniha posléze získala ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku) či Jiří Šulc, který byl oceněn za prózu Dva proti Říši. Jeho románové zpracování atentátu na Reinharda Heydricha se prodejem přes 30.000 výtisků řadí mezi české bestsellery.

Nakladatelství Knižní klub patří do společnosti Euromedia Group, která vlastní i značky Odeon, Ikar a Universum. Ačkoli jsou v Česku desítky literárních cen, jen minimum z nich vyhlašují nakladatelé. Navíc většina z nich oceňuje publikace již vydané. Knižní klub nabízí možnost publikovat původní dílo a autora odměňuje prémií. Rukopisy do příštího ročníku je možné zasílat do 31. prosince 2013 na adresu Euromedia Group, Literární cena KK, Nádražní 32, 150 00, Praha 5 nebo přes formulář na www.lckk.cz.