Má tajná fascinace krásným Valašskem

5. 9. 2013  Valašský deník  str. 3  Valašsko  Martina Havlíková
 

Každý máme vlohy na něco jiného. Někdo umí vařit, někomu jde matika, jiný zase píše krásné romány, za které získává významná knižní ocenění. Jednou z takových je i Vladimíra Klimecká, která se rozhodla proslavit Valašsko netradiční formou romanopiseckého zpracování. Za svou knihu Druhý život Marýny G. získala Literární cenu Knižního klubu.

Spojení tématu nedávné historie, ženství a Valašska, které ve své knize autorka představuje, zní (zvláště pro ženy) lákavě. Přestože největší radost ze získání významné ceny má jistě sama spisovatelka, myslím, že hrdí mohou být také všichni Valaši. Prostřednictvím knihy devětačtyřicetileté valašské rodačky se tak s historií, krásami, ale i strastmi Valašska seznámí také lidé z různých koutů republiky. A kdo ví, třeba přijdou na to, že region v Beskydech má více než zajímavou historii plnou nezapomenutelných osudů.

Mluvím jako patritotka, ale přestože sama nejsem rozenou Valaškou, vše s regionem spojené mě zajímá. Nejen slivovice, jak by si někteří mohli pomyslet. Fascinuje mě zde prakticky cokoli. Především ale vstřícní a spravedliví Valaši.