Vítězka získala 100 000!

17. 9. 2013  Naše rodina - Kultura  Lubor Falteisek

Knižní klub vyhlašuje každoročně literární soutěž, do které může poslat svůj rukopis opravdu každý - profesionál i amatér. A nejednou už se opravdu stalo, že soutěž vyhrál někdo, kdo napsal svou první knihu v životě. Odměnou vítězi je nejen finanční ale - což ho asi potěší nejvíc - i vydání jeho rukopisu knižně. To je přímo uvedeno v pravidlech soutěže. O vítězi literární soutěže přitom rozhoduje odborná porota složená z literárních kritiků, známých spisovatelů i nakladatelů. V letošním 18. ročníku Literární ceny Knižního klubu ji tvořili tři autoři - filmová kritička a spisovatelka Tereza Brdečková a dva mladí prozaici Pavel Brycz a Petra Soukupová, literární kritik a historik Pavel Janáček a za Svaz českých knihkupců a nakladatelů Jiří Seidl. Knižní klub, který patří spolu s ostatními nakladatelskými značkami (Odeon, Ikar a Universum) pod společnost Euromedia Group, je co do počtu vydaných titulů na čelném místě v republice. Literární soutěž vyhlašuje pravidelně už od roku 1995, od té doby se také zvýšila odměna pro vítěze. Letos se v soutěži sešla celá stovka nových rukopisů a porota uznala za nejlepší román Vladimíry Klimecké Druhý život Marýny G. A 3. září jí cenu slavnostně předal Andreas Kaulfuss, generální ředitel Euromedia Group, který, ač rodilý Němec, všechny přítomné opět překvapil svou dobrou češtinou. Autorka si odnesla také cenu Literárních novin - roční předplatné. Letošní ročník zaznamenal další zvláštnost - na doporučení poroty se nakladatelství rozhodlo vydat v knižní podobě ještě další dvě díla zaslaná do soutěže. V listopadu by měla vyjít novela Darka Šmída Superpérák, která se odehrává na severu Čech. A v květnu příštího roku se na pultech knihkupectví objeví historický román Miroslava Václavka Železné včely, což je prozaická mozaika z druhé světové války viděná optikou obyčejných lidí a propojená německou zbrojovkou Mauser a jejími důmyslnými výrobky.

A o čem je vítězná kniha? Jde o prozaickou kroniku velké valašské rodiny, která je ovšem napsaná výhradně z ženského pohledu. S románovým dějem si projdeme 20. století a kolem čtyř ústředních hrdinek - Marýny, Růži, Josefky a Fany - se míhají československé dějiny se všemi jejich zásadními zvraty: od první války přes druhou k osvobození, přes politické procesy, Pražské jaro a následnou normalizaci až téměř do současnosti. Mottem vítězného díla je fenomén ženství a konfrontace „obyčejného" lidského života a takzvaných velkých dějin.

I vy, milí čtenáři, můžete mít šanci - pokud se zabýváte psaním. Souběžně s vyhlášením výsledků tohoto ročníku ceny Knižního klubu byl vyhlášen ročník 19. - a do soutěže lze přihlásit literární dílo splňující formu novely nebo románu. Jen musí být dosud nepublikované, napsané česky a nevázané smluvně v jiném nakladatelství.

Rukopisy je možné zasílat do 31. prosince 2013 na adresu: Euromedia Group, Literární cena KK, Nádražní 32, 150 00 Praha 5, anebo prostřednictvím formuláře na stránkách www.lckk.cz. Práce budou opět hodnoceny odbornou porotou anonymně. Každý rukopis je označen číslem a totožnost autorů se odhalí až po výběru vítězného díla.