Zvítězil román o atentátu na Heydricha

5. 9. 2007  Pražský deník  str. 25  Zábava & kultura  Petr Kovařík

Spisovatel Jiří Šulc získal Literární cenu Knižního klubu za prozaický debut o Kubišovi a Gabčíkovi.

Praha/ Vítězem 12. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stal Jiří Šulc, autor historického románu Dva proti Říši, právě dnes uváděného na trh. Výsledek renomované literární soutěže, jejíž vítěz je kromě vydání díla oceněn prémií 50 tisíc korun, byl včera odpoledne vyhlášen v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

Šulcův historický román vypráví příběh Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha, a je založen na podrobném zkoumání pramenů a literatury. Popisuje scénu domácího odboje stejně jako exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Kromě známých faktů obsahuje i řadu nedávno publikovaných či málo známých skutečností. Román, který zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav, nabízí stále inspirující příběh o skupince statečných vojáků, jednom diktátorovi, zradě, smrti a svobodě.
Vítězný autor Jiří Šulc (1969) je absolventem Právnické fakulty UK v Praze. Patnáct let pracoval v bezpečnostních složkách České republiky, v Belgii se oženil a nyní pracuje pro Evropskou komisi v Bruselu. Ve své knize, která je jeho prvotinou, zúročil svůj dlouholetý zájem o události druhé světové války.

Letos se v soutěži Knižního klubu sešlo sedmdesát rukopisů, poprvé bylo více autorů než autorek (30 žen a 40 mužů). Do druhého kola se probojovalo sedm rukopisů.