Vítěz literární ceny na besedu do Oder

8. 11. 2005  Týdeník okresu  Nový Jičín  str. 7  Kultura (mer)

ODRY - Za svůj románový debut Děvčátko, rozdělej ohníček obdržel letos oderský spisovatel Martin Šmaus literární cenu Knižního klubu. Nejen o této knize, jejímiž hlavními postavami jsou členové cikánské rodiny Dunků, bude besedovat tento čtvrtek v Dělnickém domě v Odrách.

Tři roky psal čtyřicetiletý technik z Oder Martin Šmaus knihu Děvčátko, rozdělej ohníček. Kromě manželky se nikomu nesvěřil a rukopis poslal po dokončení do literární soutěže Knižního klubu - a vyhrál. Román Děvčátko, rozdělej ohníček o cestě východoslovenské cikánské rodiny a především o osudu chlapce, který nikam nepatří, nyní vyšel knižně. Ocenění spojené s částkou 50 tisíc korun autor nedávno převzal v pražském Rudolfinu.

Že si za hlavní hrdiny vybral zrovna představitele jedné z národnostním menšin v Česku není nijak náhodné, přesto inspiraci ze svých životních osudů v knize prý nečerpal. „Už čtrnáct let bydlím v Odrách v domě s Romy, jako kluk jsem třináct let žil v Rokycanech, takže mám určitou zkušenost. Na moje psaní to ale nemělo velký vliv, inspiraci jsem tady nečerpal. Romská komunita je poměrně uzavřená a není jednoduché do ní proniknout,“ prozradil v jednom ze svých rozhovorů.
Příběh sám nakonec není ani tak o národnostní problematice. „Vymyslel jsem si ho, i když vypadá reálně. Psal jsem ho jako alegorii. Hlavním tématem není on ani prostředí romské nebo gádžovské. Je to snaha popsat život jako podobenství cesty. Jako pohyb, neustálou proměnu, změnu vztahů. Důležité je pro mě i vnímání energie, která se mění a přelévá do různých forem. Prvotním úmyslem nebylo popsat příběh romského chlapce, ani folklorní zvyky. I když svůj význam sehrála inspirace cikánskou hudbou a zkušeností lidí, kteří jsou po tisíc let stále na cestě,“ tvrdí.

Příběh o životní pouti Roma Andreje Dunky začíná v osadě na Poljaně, těsně vedle sovětské hranice, ale brzy se přesouvá na pražský Žižkov. Rodina posílá malého Andreje krást. Chlapec projde různými „asimilačními institucemi“, křižuje republiku vlakem, setkává se s lidmi... Jde o krásný, krutý, jedinečný i typický příběh - příběh o poválečné anabázi slovenských Romů do českých zemí. O tom, ale i o mnohém jiném může být povídání s Martinem Šmausem tento čtvrtek 10. listopadu v oderském Dělnickém domě. Beseda začíná v 18 hodin.