Cikánská balada

4. 10. 2005  Naše rodina č. 40  Lubor Falteisek

Málokdy se stane, že hned první knížka z člověka udělá spisovatele. Stalo se to Martinu Šmausovi, čtyřicetiletému inženýrovi ze severomoravských Oder, kde pracuje jako technik v nemocnici. Před pár lety začal psát knihu, kde jsou hlavními hrdiny Romové, a nyní jeho románový debut vyhrál prestižní Literární cenu Knižního klubu, kterou už desátý rok vyhlašuje stejnojmenné nakladatelství. Autor si odnesl padesátitisícovou prémii a zároveň jeho kniha Děvčátko, rozdělej ohníček vyšla tiskem.

Zřejmě už v dobách svého dětství v Rokycanech u Plzně, kde je romská komunita hojně zastoupena, dokázal Šmaus proniknout blížeji k této etnické skupině a pochopit její mentalitu. Proto je jeho román tak věrohodný, proto z něj dýchá opravdový život a ne nějaké křečovitá snaha začernit nebo naopak vylepšit obraz etnika, které je tradičně vnímáno okolní společností dosti negativně. Nezastírá problémové stránky života Romů a dokáže věrohodně poukázat na jejich přednosti. To, co čtenáře uchvátí už po několika stránkách, je autorům vyzrálý styl, vypravěčská suverenita a motivační věrohodnost, jež v románu vrchovatě uplatnil.

V centru příběhu stojí chlapec Andrejko Dunka, který sice pochází z východního Slovenska, ale ocitne se v Čechách, kde je příbuznými přinucen žebrat a krást, ale tím jeho životní peripetie teprve začínají. Život byl k němu opravdu drsný, ocitá se v sociálních situacích, jaké si běžný Čech nedokáže ani představit. Přesvědčivý románový příběh si nepochybně najde mnoho čtenářů.