Křístek dostal za román o Jakubu Krčínovi cenu Knižního klubu

14. 9. 2004  Zpravodajství ČTK  Markéta Horešovská

PRAHA 14. září (ČTK) - Literární cenu Knižního klubu za rok 2003 dnes převzal režisér Václav Křístek. Obdržel ji za svůj historický román Cesta na poledne o počátcích zakladatele rybníků Jakuba Krčína. Porota jeho rozsáhlou prózu vybrala z 60 rukopisů, které do devátého ročníku soutěže dostala. S udělením ceny je spojena odměna 50.000 korun a vítěz literární soutěže má zaručeno vydání svého textu. Román už mají čtenáři k dispozici.

Jakub Krčín z Jelčan (1535 až 1604) je pozoruhodnou osobností českých dějin, dodnes inspiruje historiky i literáty. Krčínovo rybníkářské dílo budilo v jeho době respekt, nemělo v Evropě obdoby a dodnes je předmětem obdivu i bádání.

Mládí budoucího rožmberského regenta je však zahaleno tajemstvím. V roce 1555 byl ve službách rodu Trčků na pomezí Českého ráje. O čtyři roky později jsou však již zmínky o jeho působení v jižních Čechách. Historikové se ptají, proč tak náhle změnil místo a přešel na tehdy nevýznamný klášterní statek.

Křístkův román nabízí jednu z možných odpovědí právě na tuto otázku a líčí Krčínova léta od ukončení studií na pražské univerzitě až do chvíle, kdy se objevil na rožmberských panstvích.

Padesátiletý Křístek, absolvent FAMU, pracoval jako pomocný režisér na mnoha dětských filmech. Jeho první samostatnou režií byl film Zvířata ve městě, k němuž napsal scénář. Natočil také podle vlastního scénáře pohádku Císař a tambor, pro Českou televizi Deník šílené manželky podle románu Ireny Obermannové.

K historickým románům měl Křístek vztah od dětství a k postavě Jakuba Krčína se dostal mino jiné přes jihočeskou krajinu. "On se pohyboval v krajích, ke kterým mám hluboký vztah. Na Jičínsku, v jižních Čechách. A je to plnokrevná postava s úchvatným osudem. Taková mucholapka, na kterou se krásně lepí nejrůznější historky," říká Křístek.

Pořadatelé dnes zároveň vyhlásili další ročník literární soutěže. Přihlásit se mohou autoři, kteří napsali novelu nebo román o rozsahu 200 až 400 stran. Dílo musí být dosud nepublikované, napsané česky a nevázané smluvně v jiném nakladatelství. Rukopisy mají autoři posílat do konce letošního prosince na adresu Knižního klubu, Literární cena KK, Nádražní 32, 150 00, Praha 5.