Román o mladém Krčínovi získal cenu Knižního klubu

15. 9. 2004  Právo  str. 15  Kultura  František Cinger

Václav Křístek převzal v úterý v Praze Literární cenu Knižního klubu za rok 2004 za svůj román Cesta na poledne. Na 623 stranách se v něm věnuje životu zakladatele jihočeských rybníků Jakuba Krčína. V literární soutěži se tak prosadil absolvent FAMU, který má na svém kontě řadu režisérských úspěchů.

Mezi šedesáti rukopisy jej vybrala porota, v níž byli například Tereza Brdečková a kritik Pavel Janáček. Její předseda Ivan Binar Právu řekl: "Ocenili jsme literární kvality, talent a také obrovskou práci, kterou autor tématu věnoval. Mám pocit, že v poslední době historický román v nabídce chybí. Takže přišel včas. Líbí se mi ta figura - Krčín ještě není slavný, nepracuje na rybnících, a aniž by o tom věděl, tak se na svoje dílo, které ho proslavilo, teprve chystá." Křístek (50) se jako pomocný režisér podílel na mnoha dětských filmech, jeho první samostatnou režií byl film Zvířata ve městě. Podle vlastního scénáře natočil také pohádku Císař a tambor, nebo Deník šílené manželky podle románu Ireny Obermannové.
"Román jsem psal od roku 1978 nepravidelně, ale pořád," řekl autor. "Byli jsme v jižních Čechách a zamiloval jsem se do krajiny, v níž Krčín všude byl." Mládí Krčína z Jelčan (1535 až 1604) je zahaleno tajemstvím. Ví se, že byl v roce 1555 ve službách Trčků na pomezí Českého ráje. Čtyři roky poté už působil v jižních Čechách. Co se stalo mezitím? Na to se pokusil odpovědět i Křístek. Za vítězství v soutěži získal 50 tisíc korun a právo na vydání knihy, která nyní přichází na trh.