Světlana Nálepková: Strýc válečný hrdina, sestra spisovatelka

13. 12. 2001  Super  str. 12   Prominenti  Jan Bauer

/PRAHA/ Herečka a zpěvačka Světlana Nálepková (41) se může pochlubit velmi zajímavou rodinou. Jejím strýcem nebyl nikdo jiný než legendární partyzánský velitel, kapitán Ján Nálepka, posmrtně vyznamenaný Zlatou hvězdou hrdiny Sovětského svazu. "Naše rodina pochází ze Smižan u Spišské Nové Vsi na východním Slovensku. Můj děda měl osm dětí, z nichž asi nejznámější je právě strýc Jano, s nímž jsem se samozřejmě nikdy nesetkala," vyprávěla herečka deníku Super. "Padl v roce 1943 u ukrajinské Ovruče a zajímavé je, že jeho tělo se nikdy nenašlo," dodala. Dalším známým strýcem Světlany Nálepkové je Jozef Nálepka, který byl diplomatem a československým velvyslancem v Bělehradě a později také v Moskvě a v Aténách.

Spory s otcem
V diplomatických službách byl i Světlanin otec, plukovník Ondrej Nálepka (78), který působil na velvyslanectví v bulharské Sofii jako vojenský přidělenec. V polovině 70. let byl však z této funkce na hodinu propuštěn údajně pro styk se západními velvyslanci. "Paradoxní na tom je," vyprávěla Světlana Nálepková, "že otec hovoří kromě slovenštiny jen rusky a bulharsky." Přestože Ondrej Nálepka byl v minulém režimu perzekuován, zůstal dodnes přesvědčeným komunistou. Se svou dcerou Světlanou přestal mluvit, když v roce 1989 podepsala Několik vět a nedávno znovu, když v rozhovoru pro jeden časopis uvedla, že terorismus vymysleli komunisté.

Sestra o sestře
Starší sestra Světlany Nálepkové Táňa (46) je spisovatelkou, která žije sama se dvěma dětmi, Annou (18) a Ondrou (16) v Benátkách nad Jizerou. Před dvěma lety získala literární cenu Knižního klubu za rukopis románu Scénář provinčního příběhu. Dále napsala knížku o své slavnější mladší sestře Světlana na houpacím koni a letos vydala Tři šovinistické povídky.

Únavný rozvod
Samotná Světlana Nálepková se už více než rok rozvádí se svým druhým manželem, publicistou, překladatelem a japanologem Martinem Vačkářem (54). "Bohužel se stále vlečou problémy našeho vzájemného majetkového vyrovnání," povzdechla si. Z předchozího manželství s hercem a mimem Michalem Nesvadbou (44), rozvedeného v roce 1990, má Světlana dceru Josefínu (14).