Jak žijeme

17. 4. 2003  Magazín Mladé fronty DNES  str. 20   Jak žijeme Scarlett Wilková

Světlana Nálepková, zpěvačka a herečka, sestra Táni Nálepkové

Zpěvačka, která se narodila 2. července 1960, si oblíbila písničky dvacátých, třicátých a čtyřicátých let. Vystupuje s recitály složenými z písní Marlene Dietrichové a s evergreeny z té doby. Mezi nejvýznamnější divadelní role patří ty z muzikálů Má férová Josefína, Zasněžená romance a Kočár nejsvětější svátosti. Je rozvedená, z manželství s mimem Michalem Nesvadbou má patnáctiletou dceru Josefínu.

Proč jsem odešla z města
Delší dobu jsem přemýšlela o změně. Chtěla jsem být blíže ke koním. Takže od Vánoc občas přebývám ve staré pastoušce nad Berounkou, kterou s přítelem rekonstruujeme.

Proč mám ráda hudbu z první republiky
Je nádherná. Já vůbec nějak propadla kouzlu první republiky. Líbí se mi výtvarné umění, architektura i hudba té doby. Nemohu si pomoct, ale myslím, že tehdy české umění dosáhlo svého vrcholu. Velký vliv na mě měl Ondřej Havelka, se kterým jsem dělala muzikál Má férová Josefína. A když mi kamarádi ve Švýcarsku pustili písně Marlene Dietrichové, okamžitě jsem jí podlehla.

Jaký největší průšvih z dětství si pamatuju
Největší? Asi ten, když jsem se opila a utrhla doma umývadlo. Bylo mi čtrnáct. Vlastně jsem mívala průšvihy a dvojky z chování pořád.

Co bych chtěla mít ze své dcery
Nechtěla jsem, aby dělala divadlo. Jezdí závodně na koni, takže všechny své síly směruje tam. Teď udělala přijímačky na střední uměleckou školu. Ale uvidíme, protože díky své výšce a extrémní štíhlosti se úspěšně prosazuje také v modelingu.

Co máme se sestrou společného
Jsme každá absolutně jiná. Dlouho jsem neměly nic společného, nerozuměly jsme si. Spojily nás nesnáze v manželství, rozváděly jsme se ve stejný čas. Potom nás hodně sblížila práce na mé biografii. Celé hodiny jsme proseděly nad diktafonem, hurónsky se smály, ale mnohokrát se naše vzpomínání neobešlo bez slz.

Na čem spolu pracujeme
Sestra mi napsala scénář k programu o Edith Piaf. V dubnu budu křtít cédéčko, v květnu se chystá premiéra pořadu v divadle Metro na Národní třídě. Měl by se jmenovat Milovat k smrti.

Proč nám rodiče dali ruská jména
Babička Alexandra byla Ruska, naše máma dokonce tvrdila, že pocházela ze slavného kozáckého rodu. Děda si ji přivezl ze Sibiře, když za první světové války bojoval v Rusku jako legionář.

Táňa Nálepková, spisovatelka a etnografka, sestra Světlany Nálepkové

Narodila se 3. listopadu 1954. Vystudovala etnografii a historii, obor konstrukce a tvorba nábytku a interiéru na filozofické fakultě. Žije v Benátkách nad Jizerou, pracuje v Oblastním muzeu v Brandýse nad Labem. O sestře napsala knihu Světlana - Na houpacím koni. Za knihu Scénář provinčního příběhu dostala v roce 1999 Literární cenu Knižního klubu. Je rozvedená, má syna a dceru.

Jakou hudbu mám ráda
Z titulu své profese tíhnu nejvíce k folkloru. Chytají mě cikánské písně, ta nejprostší, nejsyrovější hudba, která jde přímo ze srdce.

Čí knihy čtu
Hlavně mých konkurentek, abych měla přehled. Ale mám jednoho tajemného ctitele, který mi posílá balíky světové literatury. Je asi velmi sečtělý a má dobrý vkus, tak mi docela slušně rozšiřuje obzory. Co se týče autorek, pro mne je hvězdou první velikosti Alexandra Berková.

Proč jsem své knize dala podtitul Hnusná kniha o lásce
Doba, ve které se odehrává - dnes jí říkáme totáč -, byla hnusná. Někoho může z mé knihy skutečně přepadnout těžká nálada. Ale myslím, že to mezi všemi těmi mýdlovými bublinami, které se na nás denně z médií valí, vůbec neuškodí.

Jaké jsem udělala v životě chyby
Že jsem se vůbec kdy vdala. Nemám pro manželství talent. Chyba byla i to, že jsem věřila, že se v kapitalismu přece musím uživit takzvanou poctivou prací. Dřinou v galerii a usilovným psaním jsem se propracovala k naprosté bídě. Hlad mě donutil jít zase do normálního zaměstnání. Nějaký čas jsem byla takový ten bojovník za lepší příští, jako hlasatelka zdravého životního prostředí jsem byla zvolena i na radnici. Dnes se bohužel měním ve flegmatika.

Jaký je rozdíl mezi mnou a Světlanou
Já byla úzkostné dítě. Na rozdíl od ní jsem nosila ze školy jen pochvaly, ze špatné známky či poznámky bych snad byla i umřela. Světlana se na nikoho neohlížela, a když si něco zamanula, stalo se. To jsem jí strašně záviděla.

Jak bydlím
Vždycky jsem chtěla pryč z Prahy na venkov, do zahrady, k lesu. To se mi nepodařilo. Bydlím zase ve městě a na malém dvorku nemohu rozvinout své rolnické vášně. Aktivně se pak s rýčem a motykou cpu na cizí zahrady.

Co dělají moje děti
Syn studuje obor starožitnictví na střední škole. Dcera se dala na hraní, hostuje v Divadle v Celetné.