Literární cena Knižního klubu

18. 4. 1997  Hospodářské noviny  str. 10  Víkend - knihy / literatura

Již podruhé byla udělena Literární cena, jíž Knižní klub podporuje původní českou tvorbu. O laureátech literární soutěže za rok 1996 rozhodovala porota ve složení: předseda Obce spisovatelů Antonín Jelínek, předseda PEN klubu Jiří Stránský, spisovatel Alexandr Kliment, literární vědec a kritik Pavel Janoušek a spisovatel a dramaturg Alex Koenigsmark. Vybírala z pěti nejlepších rukopisů, které prošly několikerým sítem předkol. Nakonec se rozhodla hlavní cenu neudělit, ale doporučila k ocenění a následnému knižnímu vydání rukopisy dva. Na jednu stranu tím porotci demonstrovali přísnost svých kritérií, na stranu druhou nespornou kvalitu obou děl. O vavříny se tak podělili D. J. Novotný a Oldřich Šuléř.
Rukopis Oldřicha Šuléře Sláva a pád valašského pánbíčka je rozsáhlý román kronikářského charakteru. Prostřednictvím několika zajímavých typů z různého sociálního prostředí mapuje a portrétuje Valašsko, časově do počátku století. Předností textu bezesporu je, že místopis neutkvívá v lokálním zájmu, nýbrž přes konkrétnost oblasti a lidí tam žijících přináší obecnější poselství. Román pokračuje v humanistické tradici naší vypravěčské prózy, oslovuje čtenáře, který v dnešní době nespěchá nebo který potřebuje ve spěchu každodennosti na chvíli vydechnout.

Román Davida Jana Novotného Můj nejlepší kámoš je pojat jako "skutečné" paměti jedenatřicetiletého, mírně rozháraného, dosti samorostlého intelektuála, který se přes svoji plachost nakonec i ožení. Hrdina se rozhoduje napsat paměti, protože "mladý lidi bejvaj upřimný a vykecaj na sebe věci..." Jsou to epizodické příběhy a portréty řady kamarádů, a také, a možná především, portréty "holek jednoduchejch jak sáňky". Je to galerie pražských flákačů, studentů, básníků, umělců... Nekonvenční román rozvíjí také tradici humoristického žánru. (L)