Aktuální ročník

Laureátem 25. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Jan Horníček s knihou Čarostřelec. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci 86 zaslaných prací. Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru otevřené knihy.

Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno v úterý 2. září 2020 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

Oceněnou práci vybrala porota ve složení: spisovatelka, scenáristka a filmová publicistka Tereza Brdečková, spisovatel Pavel Brycz, literární historik a kritik Pavel Janáček, publicistka Kateřina Kadlecová a spisovatelka Jana Šrámková.

Literární cena Knižního klubu je v mnoha ohledech jedinečná. Nezaměřuje se na již publikované práce, jak bývá obvyklé, ale vybrané původní rukopisy proměňuje v knihy, od svého vzniku v roce 1995 cíleně podporuje domácí tvůrce a rozvoj kvalitní české literatury. Díla vydaná díky Literární ceně Knižního klubu dosahují literárních i komerčních úspěchů. Například romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové získaly ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Kniha loňské vítězky Emy Labudové je na tuto cenu nominovaná v letošním roce.

Ambasadorem Literární ceny Knižního klubu je Lukáš Hejlík.


Literární cenu týdeníku Reflex za druhý nejúspěšnější rukopis LCKK 2020 získala kniha Petra Sýkory Sklíněné korálky. Odměnou vítězovi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub a roční předplatné týdeníku Reflex.
 

Mediální ohlasy:

iDnes.cz - 2.9.2020 - Literární cenu Knižního klubu získal Jan Horníček. Uspěl jeho Čarostřelec
Novinky.cz - 2.9.2020 - Čarostřelec získal Literární cenu Knižního klubu
E15.cz — 2.9.2020 — Literární cenu Knižního klubu získal historický román Jana Horníčka Čarostřelec
Reflex.cz — 2.9.2020 — Literární cenu Knižního klubu získal matematik za historický román. Stejně jako Cenu Reflexu
Reflex.cz — 2.9.2020 — Čarostřelec Jan Horníček se napotřetí trefil – a vyhrál Literární cenu Knižního klubu s výjimečným románem
Tyden.cz — 2.9.2020 —Literární cenu Knižního klubu obdržel Jan HorníčekRukopisy do 26. ročníku Literární ceny Knižního klubu je možné zasílat do 31. prosince 2020 pomocí formuláře zde.