Trofej Knižního klubu má magický příběh z penzionu

3. 9. 2014  Mladá fronta DNES, iDNES  str. 9  Kultura  Ondřej Bezr

Vítězem 20. ročníku Literární ceny Knižního klubu je osmadvacetiletý učitel Radovan Menšík. Jeho kniha Vedlejší pokoje byla oceněna včera na slavnostním ceremoniálu v Kaiserštejnském paláci v Praze.

PRAHA Cena je dotována prémií sto tisíc korun. Nakladatelství Knižní klub zároveň jako součást odměny knihu vydává.
Porota, ve které zasedli spisovatelé Tereza Brdečková, Pavel Brycz a Petra Soukupová, literární kritik a historik Pavel Janáček a knihkupec Jiří Seidl, vybírala ze 136 zaslaných prací.

Nejmladší laureát

V případě Radovana Menšíka, který je ve svých osmadvaceti letech vůbec nejmladším laureátem v historii Literární ceny Knižního klubu, porota vyzdvihla suverénní vypravěčství a výrazný talent autora. „Některá podobenství mají až sílu krátkých próz Franze Kafky,“ uvedl předseda poroty Pavel Brycz, který také Menšíkovo dílo na cenu navrhl.
Brycz naráží na děj Vedlejších pokojů, které jsou mozaikou situací, v nichž se v jednu chvíli ocitnou obyvatelé několika pokojů venkovského penzionu. Díky rafinovanému způsobu vyprávění postupně vychází najevo, že jejich příběhy spolu souvisejí mnohem víc, než by se zpočátku mohlo zdát.
Koordinátor Literární ceny Knižního klubu Jindřich Jůzl uvádí, že „autorův kultivovaný jazyk, který se ovšem nevyhýbá ani zemitému výrazivu a erotickým aspektům lidské existence, činí umně vyklenutou a působivě vypointovanou prózu nečekaně silným čtenářským zážitkem“. K žánrovému zařazení Jůzl dodává: „Dílo můžeme charakterizovat jako magický příběh ze současnosti či pokus o filozofický román.“

Vysoká prestiž

Literární cena Knižního klubu si za dvacet let existence vypracovala na české literární scéně díky kvalitním vítězům i porotě sestavené z respektovaných osobností vysokou prestiž. Díla, která soutěž objevila a Knižní klub je následně publikoval, zpravidla dosahují literárních i komerčních úspěchů. Romány Děvčátko, rozdělej ohníček od Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin od Hany Andronikové získaly ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Další knihy byly na tuto cenu nominovány. Román Jiřího Šulce Dva proti Říši se stal v roce 2007 s více než 30 tisíci prodanými výtisky českým bestsellerem roku.