Radovan Menšík si z vedlejšího pokoje odnesl Cenu Knižního klubu

2. 9. 2015  ct24.cz  Kultura ČT24

Literární Cena Knižního klubu putuje za historicky nejmladším laureátem Radovanem Menšíkem. Osmadvacetiletý debutant zvítězil s knihou Vedlejší pokoje, která vypráví o obyvatelích venkovského penzionu. Mikropříběhy obyčejných lidí se nakonec ukážou být postavou v různých fázích života. I proto je dílo definováno jako „pokus o filozofický román“.

Porotě složené z českých spisovatelů (např. Tereza Brdečková, Petra Soukupová nebo Pavel Brycz) a literárních pracovníků se sešlo na 136 prací. Na osmadvacetiletém Menšíkovi obdivovala vypravěčské schopnosti a výrazný talent, který přirovnala až ke krátkým prózám Franze Kafky.

Koordinátor Literární ceny knihu charakterizuje jako „magický příběh ze současnosti či pokus o filozofický román“. „Autorův kultivovaný jazyk, který se ovšem nevyhýbá ani zemitému výrazivu a erotickým aspektům lidské existence, činí umně vyklenutou a působivě vypointovanou prózu nečekaně silným čtenářským zážitkem,“ dodal Jindřich Jůzl.

Cena Knižního klubu je specifická tím, že oceňuje publikace, které ještě nevyšly. Nakladatelství je vydá v den vyhlášení ceny a autorovi vyplatí 100 tisíc korun. „Posláním Literární ceny Knižního klubu je podpora domácích autorů a kvalitní české literatury,“ říkají sami pořadatelé.

Vítězové mají mnohdy úspěch v dalších literárních soutěžích. Např. Děvčátko Martina Šmause nebo Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové slavily úspěch v Magnesii Liteře jako Objev roku, další knihy byly alespoň nominovány. Radoval se i Jiří Šulc, autor románu Dva proti Říši, z něhož se stal v roce 2007 bestseller. 

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1577670-radovan-mensik-si-z-vedlejsiho-pokoje-odnesl-cenu-knizniho-klubu