Cenu Knižního klubu dostal román o legiích v Rusku

2. 9. 2014  Zpravodajství ČTK  kul hrm

Praha 2. září (ČTK) - Vítězem Literární ceny Knižního klubu se stal mladý historik Dalibor Vácha s románem o československých legiích v Rusku. Za rozsáhlý text nazvaný Červenobílá, který porota letošního ročníku vybrala ze 116 zaslaných prací, dostane prémii 100.000 korun. Knižní klub zároveň jako odměnu v soutěži knihu vydává.

Román se věnuje šesti letům československých legií v Rusku. Dobrovolnické vojenské jednotky bojovaly v letech 1914 až 1920 na ruském území nejprve proti rakouskouherské armádě a poté proti Rudé armádě. "V centru autorovy pozornosti je cesta čtvrtého pluku a osudy spisovatele a pozdějšího generála Rudolfa Medka. Mozaika střetů s bolševiky, setkávání s Rusy, vnitřní sváry uvnitř legií, to vše vytváří obraz doby, která patří ke klíčovým obdobím našich novodobých dějin," uvádí mediální zástupce pořadatele ceny Denisa Novotná.

Dalibor Vácha pracuje s fiktivními i historickými postavami - vedle Rudolfa Medka se v románu objevují například plukovník Švec, velitelé Čeček a Kutlvašr. Porota, v níž byli spisovatelé Tereza Brdečková, Pavel Brycz a Petra Soukupová, literární kritik a historik Pavel Janáček a knihkupec Jiří Seidl, vyzdvihla u románu autentický styl vyprávění, precizní vykreslení postav i přesvědčivě podané drama bojů.   Nakladatelství Knižní klub patří do společnosti Euromedia Group, která vlastní i značky Odeon, Ikar a Universum. Ačkoli jsou v Česku desítky literárních cen, jen minimum z nich vyhlašují nakladatelé. Navíc většina z nich oceňuje publikace již vydané. Knižní klub nabízí možnost publikovat původní dílo a autora odměňuje prémií. Z vítězných titulů minulých 18 ročníků získaly tři ocenění v soutěži Magnesia Litera v kategorii Objev roku a jeden v kategorii Próza.

Rukopisy do příštího ročníku ceny Knižního klubu je možné zasílat do 31. prosince 2014 na adresu Euromedia Group, Literární cena KK, Nádražní 32, 150 00, Praha 5 nebo přes formulář na http://lckk.cz/prihlaska.html.