Knižní tipy

5. 9. 2014  Jihlavské listy  str.19  Víkend JL  -an

Knižní debut historika a učitele z Českých Budějovic o československých legiích v porevolučním Rusku zapadá do doby stého výročí začátku první světové války.

Historický román líčí šest let československých legií v Rusku. V centru pozornosti je cesta čtvrtého pluku a osudy spisovatele a pozdějšího generála Rudolfa Medka. Vedle něj se v románu objevují skutečné postavy - například plukovník Švec, pocházející z Vysočiny, velitelé Čeček nebo Kutlvašr, ale i postavy fiktivní.

Mozaika střetů s bolševiky, setkávání s Rusy, vnitřní sváry uvnitř legií, to vše vytváří obraz doby, která patří k zajímavým obdobím našich dějin. Autentický styl vyprávění, drama bojů, patří ke kladům díla. Toto úterý kniha získala Cenu Knižního klubu pro nepublikované rukopisy.

Ukázka:
«Oči se klíží. Když jsme došli sem, dobyli Penzu a zničili bolševiky u Lipjag, dojdeme kamkoliv. Medek se dívá na mapu a sní možná ne o pochodu na východ, daleko za Volhu, ale o pochodu na druhou stranu, na Moskvu, na Petrohrad. Za svobodou nového Ruska i celého světa. Nemůže vzrušením usnout. Nemůže psát, básně se lámou pod tíhou patosu a výzvy bortí nedostatkem argumentů.»