Cenu Knižního klubu dostal román o legiích v Rusku

3. 9. 2014  Lidové noviny  str. 08  Kultura čtk, red       

Vítězem Literární ceny Knižního klubu se stal mladý historik Dalibor Vácha s románem nazvaným Červenobílá. Dílo se věnuje šesti letům československých legií v Rusku.

PRAHA Za rozsáhlý text, který porota letošního ročníku vybrala ze 116 zaslaných prací, dostane vítěz prémii sto tisíc korun. Knižní klub zároveň jako odměnu v soutěži knihu vydává.

Román Červenobílá se věnuje šesti letům československých legií v Rusku. Dobrovolnické vojenské jednotky bojovaly v letech 1914 až 1920 na ruském území nejprve proti Rakousko-uherské armádě a poté proti Rudé armádě. „V centru autorovy pozornosti je cesta čtvrtého pluku a osudy spisovatele a pozdějšího generála Rudolfa Medka. Mozaika střetů s bolševiky, setkávání s Rusy, vnitřní sváry uvnitř legií, to vše vytváří obraz doby, která patří ke klíčovým obdobím našich novodobých dějin,“ uvádí mediální zástupce pořadatele ceny Denisa Novotná.

Dalibor Vácha pracuje s fiktivními i historickými postavami – vedle Rudolfa Medka se v románu objevují například plukovník Švec, velitelé Čeček a Kutlvašr. Porota, v níž byli spisovatelé Tereza Brdečková, Pavel Brycz a Petra Soukupová, literární kritik a historik Pavel Janáček a knihkupec Jiří Seidl, vyzdvihla u románu autentický styl vyprávění, precizní vykreslení postav i přesvědčivě podané drama bojů.

Nakladatelství Knižní klub patří do společnosti Euromedia Group, která vlastní i značky Odeon, Ikar a Universum. Ačkoli jsou v Česku desítky literárních cen, jen minimum z nich vyhlašují nakladatelé. Navíc většina z nich oceňuje publikace již vydané. Knižní klub nabízí možnost publikovat původní dílo a autora odměňuje prémií.

Z vítězných titulů minulých osmnácti ročníků získaly tři ocenění v soutěži Magnesia Litera v kategorii Objev roku a jeden v kategorii Próza. V roce 2009 zvítězila novela Bílej kůň, žlutej drak, jež se vydávala za dílo mladé vietnamské spisovatelky – skutečným autorem byl Čech.

Rukopisy do příštího ročníku ceny Knižního klubu je možné zasílat do 31. prosince 2014 přes formulář na http://lckk.cz/prihlaska.html.