Má už trofej za scénář, nyní Holanec boduje s románem

5. 9. 2012  Mladá fronta DNES  str. 8  Kultura  Klára Kubíčková

Několikrát v životě člověk uzavře smlouvu s ďáblem a mnohdy si to ani neuvědomí. Tak se dá shrnout ústřední motiv románu Herci, který včera získal hlavní cenu v sedmnáctém ročníku literární soutěže Knižního klubu. Jeho autorem jeVáclav Holanec.

„Původně jsem připravoval podklady pro film, nakonec jsem je použil jako základ románového příběhu. Před literaturou mám však pořád respekt. Jedna kniha spisovatele nedělá, stejně jako jedna báseň z vás neudělá básníka,“ myslí si Holanec. Přitom už získal na Českých lvech trofej za nejlepší nerealizovaný scénář a podílel se také na sérii Soukromé pasti. „Sebelepší scénář je polotovar, v dalším procesu vám ho mohou stokrát předělat. Ale napsat knihu pro mě byla výzva,“ vysvětluje, proč se přihlásil do soutěže o sto tisíc korun, v níž porazil víc než stovku dalších autorů. Vítěznou knihu Herci Knižní klub ihned vydává, ode dneška je na pultech.

Holanec vystudoval filmovou vědu a historii, obojí je na příběhu znát. „Přečetl jsem na škole mnoho hereckých životopisů a memoárů. Historickou realitu jsem rozmontoval na malé kousky a znovu postavil, vycházím z pravdivých skutečností, ale mají svoji mez tam, kde začíná literatura,“ říká autor.

Ďábelský úpis

Příběh se odehrává ve velkém pražském divadle na konci padesátých let, vyloženě historický však není, má paralely až k současnosti a mísí tři dějové linie. Autor chtěl ukázat i to, jak mohou mediální zkratky zjednodušovat historii. „Použil jsem například motiv, o kterém se jednu dobu hodně mluvilo: Karel Höger byl prý zrádce, protože je zachycený na fotografii z divadla, jak hajluje. Jenomže to bylo ve skutečnosti tak, že po vypálení Lidic a Ležáků nacisté jednoduše nahnali české herce do divadla a donutili je vyfotit se tak. Höger přitom dlouho spolupracoval s odbojem,“ vysvětluje Holanec. Tématem Herců je tak zejména odpovědnost, která člověka jednou dostihne – i když ho při podepisování ďábelského úpisu nikdo nevidí.