Žlutá barva pleti nemusí být vždy jen exotika

1. 9. 2011  Mladá fronta DNES  str. 6  Kultura  Klára Kubíčková

Zápisník

Zdá se, že Cena knižního klubu se v poslední době soustředí na asijská témata. Před dvěma lety vyhrála kniha Bílej kůň, žlutej drak, se kterou byl spojen autorský skandál. Nakonec se totiž ukázalo, že místo českovietnamské studentky ji napsal novinář Jan Cempírek, který se tak postaral o jednu z největších literárních mystifikací posledních let.
Manželé Hejzlarovi, autoři letos oceněné knihy, jsou jiný případ a jsou ve své branži tak známí, že o nějaké mystifikaci nemůže být řeč.
Ale nejde jen o Cenu knižního klubu. Nedávno vyšla knížka Aleny Ježkové nazvaná Dračí polévka, která velmi dobře přibližuje českým čtenářům život vietnamské komunity v Praze očima malého kluka.
Jmenuje se Long, i když v české škole mu neřeknou jinak než Láďa.
Je to dobrý trend. Malí i velcí čtenáři v bílém Česku si pomalu začínají uvědomovat, že Vietnam, Čína nebo Japonskou nejsou jen exotické destinace k dovolenkové návštěvě, ale že svým způsobem utvářejí i náš český svět.
Za žlutou barvou kůže a šikmýma očima je totiž stejná láska rodičů k dětem, stejný strach a obavy, tatáž doufání a potřeby, jako má takzvaná většinová populace.
A vnímat je skrze příběhy v knihách je pro nás jednodušší než chodit obden na kus řeči do nejbližší vietnamské tržnice nebo do sinologického kroužku.

Autorka: Klára Kubíčková, redaktorka MF DNES