Literární cenu získal román o Židech a povodních

2. 9. 2010  Mladá fronta DNES  str. 6  Kultura

Cenu Knižního klubu a sto tisíc korun za svůj rukopis včera převzal David Jan Novotný. Nakladatelství jeho dílo Sidra Noach rovnou vydalo.

PRAHA — Literární cenu Knižního klubu loni postihl skandál, porota vybrala knihu „neexistující“ spisovatelky. Letošní ročník se podobnému trapasu zřejmě vyhnul. David Jan Novotný si totiž pro cenu včera do pražského Kaiserštejnského paláce osobně přišel.
Cena Knižního klubu se uděluje autorům dosud nevydaného díla. Novotný svůj román z prostředí pražské židovské komunity nazval Sidra Noach. Součástí ceny je vydání knihy a finanční odměna ve výši sto tisíc korun. O vítězi rozhodla porota, v níž zasedli prozaik Ivan Binar, spisovatelka Tereza Brdečková, spisovatel Jaroslav Rudiš, literární historik Pavel Janáček a místopředseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jiří Seidl.

Povodně trochu jinak

Vedle vítězné knihy porota ocenila a k vydání doporučila i rukopis Jana Rybáře Čtvrtá kostka, příběh z rudolfínské Prahy s podtitulem Renesanční detektivka, jenž vyjde v říjnu.
David Jan Novotný (1947) je vysokoškolský pedagog, spisovatel a scenárista. Po maturitě prošel dělnickými profesemi, po absolvování FAMU nastoupil jako scenárista Filmového studia Barrandov.
Roku 1990 ho na FAMU přijali jako odborného asistenta, od roku 1997 zde byl jmenován docentem a v roce 2001 profesorem. Působí rovněž na katedře žurnalistiky FSV Univerzity Karlovy a od roku 2008 přednáší na Literární akademii Josefa Škvoreckého.

Falešná Vietnamka

V knize Sidra Noach se nechal inspirovat povodněmi v Praze v roce 2002. V jeho fantazii dosáhly mnohem větších rozměrů – stovky lidí přišly o své domovy, tisíce bylo nutno evakuovat ze zatopených oblastí. Své byty museli opustit také Židé z Josefova. Deset mužů se tak sešlo v židovském penzionátu pana Reicha na Vinohradech, kniha pak sleduje jejich osudy, příběhy a historky.
Loni si cenu vysloužila kniha Bílej kůň, žlutej drak. Za autorku byla považována dvacetiletá dívka vietnamského původu Lan Pham Thi, ale po čase se ukázalo, že knihu napsal jihočeský spisovatel Jan Cempírek. Omystifikaci při předávání ceny nic netušilo nakladatelství, hosté ani novináři. Vše vyšlo najevo až za několik týdnů.