Vy jste mazaní, ale my ještě mazanější, všemi mastmi

3. 9. 2010  Hospodářské noviny  Kultura  str. 12  Pódium  Ondřej Horák  

Když před rokem získala Literární cenu Knižního klubu mladá vietnamská autorka Lan Pham Thi, zajímalo to obvyklou hrstku literárních redaktorů. Později se ale ukázalo, že nalítli - stejně jako pořadatelé ceny - na "fórek" jistého českobudějovického literárního zoufalce. 
A najednou to začalo zajímat i televizní štáby a ona hrstka literárních redaktorů byla navíc obviňována, že když se jedná o slečinku, hned s ní, i když se na vyhlášení nedostavila, dělají rozhovory po e-mailu, zatímco kdyby šlo o starého papriku, tak...
To podstatné však zůstalo pod mediálním pudrem, který se zabýval jen "skandálem" a nikoliv knihou samotnou, skryto. Totiž že román Bílej kůň, žlutej drak lze přijmout ještě nanejvýš jako prvotinu mladé autorky, ale jako dílo člověka, který již není nejmladší a také již publikoval - mdlé knihy -, vyznívá tristně. Stejně jako, když novinář, jenž mystifikaci "odhalil", předstíral detektivní práci a psal, že z textu románu vidí, že autorem nemůže být tak mladá žena.
Tuto blamáž se nyní podařilo Literární ceně Knižního klubu překrýt letošním vítězem, románem Sidra Noach Davida Jana Novotného. Všimnou si ho všichni ti loňští mediální chytrolíni? Podle určitých detailů z textu románu - třeba zdařilé scény z vietnamské tržnice - se totiž zdá, že jej napsal někdo mladší a že může pocházet z vietnamské komunity.