Literární cenu Knižního klubu dostala Vietnamka žijící v Česku

1. 9 .2009  Zpravodajství ČTK  kultura  Markéta Horešovská

Praha 1. září (ČTK) - Cenu Knižního klubu pro dosud nevydané dílo dostala dcera vietnamských přistěhovalců Lan Pham Thi. Devatenáctiletá studentka zvítězila s knížkou nazvanou Bílej kůň, žlutej drak, která vypráví o rasismu a životě vietnamské komunity v Čechách. Autorka si pro cenu osobně nepřišla, studuje totiž v Malajsii a s celou rodinou se bude stěhovat do USA. Pořadatelé při vyhlašování cen promítli její vzkaz natočený na video.

Ačkoli jsou v Česku desítky literárních cen, jen málo z nich vyhlašují nakladatelé. Navíc většina z nich oceňuje publikace již vydané. Knižní klub nabízí možnost publikovat původní dílo, garantuje vydání a autora odměňuje prémií 50.000 korun. Pro příští, 15. ročník, odměnu mimořádně zdvojnásobí na 100.000 korun.

V letošním ročníku se sešlo 77 rukopisů, stejně jako v předešlých ročnících byly žánrově zastoupeny historické romány, fantasy, dobrodružné romány, thrillery. Ve čtrnáctileté historii ceny se jejími laureátkami staly ženy dosud jen třikrát, desetkrát ocenění dostal mužský autor. Lan Pham Thi je první příslušnicí jiného než českého etnika, která cenu dostává, a nejmladším laureátem ceny.

"I když byl rukopis velmi krátký, byl nabitý mnoha překvapivými kontrasty, žánr povídky ze současnosti se starou legendou, text užívá různých jazyků i různých vrstev samotné češtiny," řekl člen poroty Pavel Janáček. Předseda poroty Ivan Binar doplnil, že jazyková kvalita rukopisu byla tak skvělá, že mnozí čeští autoři by mohli mladé Vietnamce závidět. Porota jako celek se pak shodla na tom, že literatura autorů druhé generace přistěhovalců je velkým obohacením pro domácí písemnictví a současná česká literatura na podobný počin dlouho čekala.

Autobiograficky laděný příběh Bílej kůň, žlutej drak zahrnuje vedle popisů všednodenního života vietnamské komunity řadu sociálně kritických motivů - celý text otevírá dramatická noční scéna konfrontace se skupinkou skinheadů. Autorka píše o rasismu a jeho propojení s místní elitou: jeden z nácků dokonce dělá řidiče starostovi města; čtenář se dozví o vypálení vietnamského obchodu, o korupci a ponižování ze strany městských úředníků.

V knize jsou i optimističtější momenty, když se rodině nakonec podaří otevřít vysněnou restauraci Dračí zátoka a dívka se alespoň na chvíli sblíží s českým malířem. Závěrečné vyznění příběhu je ale přesto skličující. I ti z Čechů, kteří jim dříve pomáhali, se k nim obracejí zády.

Kniha hojně užívá psané vietnamštiny a vylíčení různých tradic, což čtenářům umožňuje nahlédnout do této relativně uzavřené komunity. Autorka porotu zaujala obratným a úsporným vyjadřováním, mísením různých jazykových prvků s jistou dávkou nespisovnosti, originálním viděním světa i vlastní situace.

Lan Pham Thi, jejíž jméno znamená vietnamsky orchidej a v Čechách jí říkají Lenka, dnes studuje univerzitu v Malajsii. Knížku začala psát koncem loňských prázdnin, když ukončila gymnázium a rozešla se s kamarády, kteří odjížděli studovat na české vysoké školy. Změny zažívá Lenka i v rodině, která v ČR žila od konce 80. let. Po častém stěhování po Česku nyní její rodiče kvůli obchodu odcházejí do USA.