Vyjádření nakladatelství Euromedia Group k autorství vítězného románu Literární ceny Knižního klubu Bílej kůň, žlutej drak

Praha 27. listopadu 

1. září 2009 nakladatelství Euromedia Group oficiálně představilo vítězný román 14. ročníku Literární ceny Knižního klubu (dále LCKK). Cenu pro dosud nevydané dílo získala devatenáctiletá Vietnamka Lan Pham Thi za prózu nazvanou Bílej kůň, žlutej drak, která vypráví o rasismu a životě vietnamské komunity v Čechách. Autorka si pro cenu osobně nepřišla,  nakladatelství sdělila e-mailem, že je velmi vytížená studiem v Malajsii a přípravami na  stěhování rodiny do USA. Poslala organizátorům ceny své fotografie a vzkaz natočený 
na video, který byl při vyhlašování ceny promítnut. Současně přislíbila ochotu poskytnout zájemcům z řad médií rozhovory e-mailem.  

Knižní klub nabízí prostřednictvím LCKK možnost publikovat původní dílo, garantuje vydání 
a autora odměňuje prémií 50.000 korun. Lan Pham Thi sdělila organizátorům e-mailem číslo svého účtu, kam jí byla odměna zaslána. 

Příběh Bílej kůň, žlutej drak zahrnuje popisy všednodenního života vietnamské komunity, hojně užívá psané vietnamštiny a vylíčení různých tradic, proto nikdo z porotců ani z nakladatelství nepochyboval o identitě autorky. Porota se shodla na tom, že literatura autorů druhé generace přistěhovalců je velkým obohacením pro domácí písemnictví a současná česká literatura na podobný počin dlouho čekala. Proto bylo pro nakladatele a porotu překvapením a především zklamáním odhalení Zdenka Pavelky (Salon, 26. 11., Kdo je Lan), že skutečným autorem románu Bílej kůň, žlutej drak je Jan Cempírek z Českých Budějovic. Nakladatelství dosud jeho pohnutky nezná, údajně vše vysvětlí v reportáži, která vyjde v týdeníku Respekt 9. prosince 2009.

Knižní klub věří, že Cempírkova mystifikace nepoškodí dobré jméno Literární ceny Knižního klubu. Ačkoli jsou v Česku desítky literárních cen, jen málo z nich vyhlašují nakladatelé. Navíc většina z nich oceňuje publikace již vydané. Prostřednictvím  LCKK byli objeveni talentovaní debutanti jako Martin Šmaus (Děvčátko, rozdělej ohníček), Hana Andronikova (Zvuk slunečních hodin) či Jiří Šulc (Dva proti Říši).    
Od příštího jubilejního 15. ročníku Knižní klub odměnu pro vítěze LCKK mimořádně zdvojnásobí na 100.000 korun.


Mgr. Denisa Novotná
PR Manager
Euromedia Group - Odeon, Knižní klub, Ikar, Universum
Nádražní 32
150 00 Praha 5
tel.: +420 296 536 211 
mtel.: +420 731 451 316, e-mail: novotna.denisa@euromedia.cz