Kritik detektivem

7. 12. 2009  Týden  str. 74  Pavel Mandys   
 

Pokud někdy někdo natočí nebo napíše něco o té velké literární blamáži, kdy ceněný a z mnoha stran probíraný vietnamský román nenapsala mladá česká Vietnamka, ale zneuznávaný filuta z Českých Budějovic, pak bude mít problém s určením kladného hrdiny. Jan Cempírek jím asi nebude, pokud si tedy knihu či scénář nenapíše sám. Vietnamka také ne, ta neexistuje, média se nechala napálit, stejně tak porota ceny a redaktoři nakladatelství.
Přesto ta kauza jednoho vítěze má. Když literární publicista Zdenko Pavelka poprvé vyslovil podezření, že autorem je někdo jiný, vzbudil spíše pousmání: vyvozovat z některých nesrovnalostí v textu, že vše je podvod, když existují fotografi e, videonahrávka, razítko z Kuala Lumpur a věrohodná legenda, proč autorka nemůže komunikovat jinak než e-mailem, se zdálo pošetilé. Nikdo sice Pavelkovy vývody nezpochybňoval, ale nikdo je taky nebral moc vážně. Když novinář angažoval své kolegy v regionech, aby prověřili místa, která Lan Pham Thi uváděla jako svá bydliště, začalo se vtipkovat o Pavelkově detektivní kanceláři. Mezitím se sice do pátrání zapojili i jiní novináři, zejména ti, kteří se pokoušeli s autorkou ulovit rozhovor a byli ochotni to spojit i s dovolenou v Malajsii OE přesto to nějak nešlo, případně najednou přestala psát
Nakonec však Pavelka slavil vítězství, byť se k němu Cempírkovo jméno dostalo spíše nedopatřením. Je to jako splněný sen novináře, nejen takového, který se zabývá literaturou: navzdory mínění většiny si stát za svou dedukcí a dopadnout pachatele; jen to přiznání se mu z Cempírka nepodařilo vylomit. I tak se ten starý pardál mohl pod své bílé vousy zasmát, jak znectil mnoho uznávaných kritiků, kterým učarovala lákavá představa prvního literárního díla zevnitř vietnamské komunity.
Ti samozřejmě za nic nemohou, vycházeli z informací, které byly k dispozici, a neměli mnoho důvodů o nich pochybovat, přinejmenším v prvních dnech po vyhlášení soutěže. Teď je naopak podezřelý každý. David Jan Žák, který Cempírka prozradil, protože právě vychází jeho kniha, která údajně v hlasování porotců skončila za "Vietnamkou".
Nakladatelství Knižní klub, jemuž se legenda mohla hodit jako dobrá reklama. A už jsem zaslechl i o Pavelkovi: že byl s Žákem a Cempírkem vlastně od začátku spolčen.