Jihočeský vypravěč

22. 7. 2010  Květy  str. 16  Lidé  kub, pan, dak

Jak se učitel stane úspěšným spisovatelem? MARTIN SICHINGER má neobvyklý recept: být trojnásobným otcem. „Když do rodiny k prvnímu dítěti přibudou dvojčata, člověk si musí do posledního detailu naplánovat čas a snažit se o pravidelnost. Mimina se budila na krmení kolem páté. Než mi zazvonil budík do práce, měl jsem dvě hodiny čas. Vracet se do postele nemělo cenu, takže jsem měl každé ráno dvě hodiny pro sebe.“ Vrátil se tedy ke svému koníčku: jako student gymnázia ve Vimperku totiž psal do školního časopisu a pak poezii.

Realita s fikcí
V roce 2005 mu vyšla kniha povídek Přes čáry a vlny. O tři roky později románovým debutem Cukrový klaun vyhrál Literární cenu Knižního klubu (porota vybírala z více než stovky rukopisů). Odehrává se od roku 1945 do současnosti. „Námět jsem našel v Respektu, kde vyšel článek o mladíkovi, který se pokusil bojovat s překupníky drog. Dopadl tragicky. Já jsem se zaměřil na příběh jeho otce, který ho hledá.“

Děj svých knih zasazuje do jižních Čech, odkud pochází on i jeho žena. U Veselí nad Lužnicí mají chalupu a tráví tu podstatnou část léta. Právě odtud je hrdina novinky Jediná bytost: mladý vesnický četník, jenž se během druhé světové války dostane do kontaktu s parašutisty z Velké Británie. „Příběh strážmistra je vymyšlený, reálie z Anglie jsem nastudoval z historických dokumentů. Vždycky mě zaujme nějaká věc, o které přemýšlím tak dlouho, než přijdu na to jak ji použít. Tentokrát třeba nenápadná zpráva, jak povodeň posunula mlýn o deset metrů a sousedé se druhý den domluvili, vzali lana a přetáhli ho zpět,“ prozrazuje Martin Sichinger.

Letošek je pro něj úspěšný: vedle historického románu, který se odehrává v letech 1937 až 1949, mu vyšla také sci-fi Hudba pro Anvilany. Ale kantorské povolání neopustil, učí angličtinu a cizince češtinu. Manželka je překladatelka, společně překládají historické romány a detektivky. „Teď jsou prázdniny, zase jsem v jižních Čechách, tak píšu příběh ze Šumavy. Vypráví ho dvanáctiletý chlapec,“ dodává na závěr.