Cenu Knižního klubu vyhrál katastrofický román z pera vědce

5. 9. 2006  Zpravodajství ČTK  Markéta Horešovská

Praha 5. září (ČTK) - V jedenáctém ročníku literární soutěže Knižního klubu pro dosud nevydané dílo zvítězil profesor lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Vojtěch Mornstein. Jeho kniha se jmenuje Gorazdův limit a nakladatel, který již knihu vydal, o ní mluví jako o "katastrofickém románu o dálničním kolapsu ve stylu Arthura Haileyho". Právě vydání knihy je kromě prémie 50.000 korun oceněním za vítězství v soutěži.

Slavnostní předání ceny se bude konat ve čtvrtek 21. září ve 13:00 v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí v Praze, řekla dnes ČTK za pořadatele Denisa Novotná.

Šestapadesátiletý Mornstein vedle vědeckých, popularizačních a pedagogických textů dosud publikoval satiricko-kritický "alternativní slovník" Utopený Archimedés (1999, upravené vydání 2003) a vědecko-fantastický román Hrozba z Heliosu (2000, ocenění v rámci soutěže Cena Karla Čapka), první díl tetralogie o osudech lidstva ve 23. století. Je aktivním členem Klubu skeptiků Sisyfos.

Gorazdův limit, který přihlásil do literární soutěže, si hraje s vidinou katastrofy na dálnici D1. "Román sice je apokalyptickou vizí, nicméně má daleko k fikcím, kdy se k Zemi blíží meteorit pětkrát větší než britské ostrovy. Je typem příběhu, který se může stát realitou zítra, za měsíc nebo za rok," řekla Novotná.

Profesor Jeroným Gorazda stanovil "limitní dopravní kapacitu příměstských dálničních komunikací". Jednoho dne je vlivem mnoha faktorů "Gorazdův limit" překročen a dálnice se zastaví. Zůstanou na ní stát rozjaření účastníci mezistátního fotbalového zápasu, návštěvníci brněnských veletrhů, podroušení fanoušci skupiny Turbotron, zahraniční dělníci putující domů, autobusy s dětmi, rodiny jedoucí na víkend, živnostníci vracející se z druhého konce republiky. Po několik hodin vládne absolutní zmatek provázený bouračkami, převrženými kamiony, požáry, výbuchy, zraněnými i mrtvými.

Román, který svou kompozicí připomene prózy Arthura Haileyho nebo slavné dílo Skleněné peklo, obsahuje i prvky mnohdy černého humoru. Autor dokáže skvěle dávkovat napětí a přiblížit čtenáři kritické chvíle, jako by byl sám jejich aktérem, uvedla Novotná.

Knižní klub pořádá literární cenu již jedenáct let. Loňský vítěz Martin Šmaus se svým románem Děvčátko, rozdělej ohníček uspěl letos i v soutěži Magnesia Litera - čtyřicetiletý technik se prostřednictvím svého debutu stal literárním objevem roku. Předloni cenu Knižního klubu dostal Václav Křístek.