V literární soutěži zvítězil ostravský autor Miroslav Stoniš

19. 3. 2003  Zpravodajství ČTK  Markéta Horešovská

PRAHA 19. března (ČTK) - Spisovatel a dramatik Miroslav Stoniš zvítězil v literární soutěži, jejíž hlavní cenou je vydání dosud nepublikovaného díla. Stonišův román Paterek a pastýřka laní vyjde na podzim a navíc dnes autor v Praze převzal ještě prémii 50.000 korun.

Čtyřiašedesátiletý Stoniš vystudoval obor dramaturgie na FAMU V 60. letech byl redaktorem ostravského literárního měsíčníku a spolupracoval s ostravskými výtvarníky. Od roku 1971 do roku 1989 pracoval jako dělník. V letech 1990 a 1991 byl šéfproducentem ostravské pobočky České televize a od té doby se věnuje psaní.

Napsal několik televizních i rozhlasových her a dalších pořadů. Jeho prvotina Povídky pod polštář pochází z roku 1963 a od té doby Stoniš napsal jedenáct románů. Paterek a pastýřka laní bude ale prvním dílem, které se dostane ke čtenářům. "U nás ve Slezsku nikdo nikdy neřekl knězi jinak než paterek," vysvětlil autor zdrobnělinu v názvu svého románu.

Humoristicky laděný román vypráví příběh lásky mladého moravského kněze a jeho osmnáctileté obdivovatelky, kvůli níž opustí katolickou církev. I když hlavním tématem je morální poklesek katolíka, autor vylučuje souvislost s nedávným odhalením prohřešků vysokých hodnostářů církve. "Není to ani pro církev, ani proti církvi. Je to román o lásce, která skončila bledě," říká autor.

Odborná porota pod vedením literárního historika Antonína Jelínka ještě doporučila pozornosti nakladatelů rukopis Miroslava Adamce Teprve v nebi jde o život a dílo Jana Děkanovského Barevná továrna.

Literární soutěž, která nabízí možnost publikovat původní dílo, letos již poosmé pořádalo nakladatelství Knižní klub. Hlavním záměrem pořadatelů je pomoci umělecky hodnotnému dílu, které nakladateli nemůže zaručit komerční úspěšnost. Poprvé byla cena udělena v roce 1996. Loni ji získal Ladislav Pecháček za titul Osvobozené kino mír. Porotcům se vydařil předloňský tah - laureátka ceny Hana Andronikova obdržela v roce 2002 ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku.