Tragédie valašského pánbíčka

4. 10. 2003  Mladá fronta DNES  str. 4  Východní Morava  DAVID RÖSSNER A ČTK 

Valašské Meziříčí vzpomíná na oslavovaného i proklínaného starostu Aloise Mikyšku

Valašské Meziříčí - Na svého někdejšího starostu a poslance, ale zároveň člověka, který ožebračil spoustu chudých Valachů, budou dnes vzpomínat obyvatelé Valašského Meziříčí.
Právě dnes uplyne totiž přesně sto let od okamžiku, kdy Alois Mikyška, první advokát na Valašsku a možná i na Moravě a ředitel Občanské záložny, spáchal sebevraždu. Tento muž se natolik zasloužil o nebývalý rozkvět města i Valašska, že o něm řada vděčných lidí mluvila s úctou a mnozí jej dokonce považovali za "valašského pánbíčka".

Obětavý Mikyška byl ale omylný člověk - svými chybami přivedl Občanskou záložnu k bankrotu, a tím v roce 1903 ožebračil množství drobných střádalů. Alois Mikyška působil ve Valašském Meziříčí od roku 1863, kdy si zde otevřel advokátní kancelář. Záhy se stal významnou osobností veřejného a společenského života. V letech 1874 až 1891 byl poslancem moravského zemského sněmu v Brně. Roku 1889 byl zvolen starostou. Ve funkci setrval až do své předčasné smrti.
"Mikyška najisto pochybil při administrativní správě vkladů. Jeho sebevraždu si političtí protivníci vyložili jako doznání. Nikdy se ale neprokázalo, že peníze střadatelů ukradl nebo zpronevěřil," říká historik a radní Ladislav Baletka (ČSSD), jenž se životem a dílem rodáka z Olbramkostela na Znojemsku podrobně zabýval a právě o něm vydal další publikaci.

"Přestože to byla rozporuplná osobnost, naše město může děkovat osudu za to, že se s Aloisem Mikyškou potkalo. Vzpomínku si rozhodně zaslouží," říká Baletka. Osud Mikyšky, postavy současně glorifikované i nenáviděné, inspiroval před časem i spisovatele Oldřicha Šuleře k napsání románu Sláva a pád valašského pánbíčka, která vyšla v nakladatelství Knižní klub v roce 1998.

"Mikyška je rozdvojená postava. Měl velkou zásluhu na obnově národního obrození ve druhé polovině minulého století na Valašsku. I na rozkvětu Valašského Meziříčí, ze zapadlého města jej dovedl do podoby valašských Atén, na druhé straně se dopustil mnoha chyb. Jako akvokát, ředitel záložny, starosta a poslanec řešil od jednoho stolu propletenec vztahů těchto institucí a tyto linie nezodpovědně prolínal až k osudovému pádu. Ovšem kdyby nebylo Mikyšky, nepadla by Občanská záložna, kterou založil, ale nebylo by ani města Valašského Meziříčí," řekl před časem Šuleř o postavě, která se stala předobrazem jeho románového hrdiny.

Smuteční vzpomínka na Aloise Mikyšku začne dnes v 9 hodin u budovy gymnázia a skončí v městské části Brňov, kde Mikyška zemřel. Část pietní akce se uskuteční i před jeho domem, kde je nyní Obchodní centrum Cimala.