První česká knižní cena s televizní show

27. 3. 2002  iDNES.cz  str. 0  Literatura / Kultura  Alice Horáčková

Dáme vědět o dobrých knihách, slibují organizátoři

Nová česká knižní soutěž Magnesia Litera vyhlásila v úterý favority na první nositele těchto trofejí. Mezi nominovanými tituly v šesti "specializovaných" kategoriích je Atlas ptáků České a Slovenské republiky stejně jako Noční práce Jáchyma Topola, sbírka poezie Jiřího Gruši či román Salmana Rushdieho. Ať je to poezie, próza, překlad nebo populárně naučný spis, kterýkoli z těchto osmnácti titulů má pak šanci stát se i nejlepší knihou loňského roku. Poslední, osmou kategorií je cena za přínos české literatuře.Podle občanského sdružení Litera, jež za tímto kláním stojí, půjde o nejšířeji koncipované literární ocenění v Česku, které má na rozdíl od stávajících poct odrážet vskutku aktuální dění na tuzemském trhu; v letošních nominacích jsou proto jen knížky s vročením 2001. "První ročník je pokusem upoutat pozornost veřejnosti směrem ke knihám a upozornit ji na tituly, které si to zaslouží," stojí v prohlášení pořádajícího sdružení, v jehož výboru jsou knihkupec Jan Kanzelsberger, literární kritik Vladimír Karfík a publicista a redaktor časopisu Týden Pavel Mandys. "Nejlépe by bylo samozřejmě spojit prestiž s popularitou," plánuje Mandys.

Zázemí má dodat novému ocenění účast významných českých institucí, které delegovaly zástupce do pěti porot: Akademie věd, České centrum PEN klubu, Obec překladatelů, Obec spisovatelů, Svaz českých knihkupců a nakladatelů a Nadace Český literární fond. Zatímco o vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodne vždy jedna z pětičlenných odborných komisí, o hlavní ceně Magnesia Litera 2001 - spojené s prémií sto tisíc korun - bude hlasovat všech pětadvacet porotců najednou. To má zaručit erudovanost i větší pestrost názorů - stejnou váhu bude mít slovo pracovníka Ústavu fyzikální chemie i knihkupce, literárního kritika, spisovatele či překladatele.

Do obecného povědomí by se nové klání mělo vžít hlavně zásluhou slavnostního vyhlašovacího ceremoniálu, který se koná 20. dubna v sále pražské Městské knihovny a o den později jej bude vysílat druhý program České televize. Večer bude moderovat Jolana Voldánová a účast na něm přislíbili Marek Eben, Jiří Stránský, Hana Hegerová, Jiří Suchý a Jitka Molavcová, Michal Viewegh a Libuše Šafránková.

"Z ceny mám radost. V té záplavě knížek se nedokážete zorientovat. A Litery prstem ukážou na kvalitu," těší se Jaroslav Císař ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Sám před lety uvažoval o soutěži Český Paegas, ale ztroskotal na nedostatku financí. Od Liter si slibuje především knižní a literární show.

Nezastíní ovšem nová literární cena ty současné, byť úzce profilované? Ocenění v oblasti původní beletrie jdou do desítek, do televizního zpravodajství se dostane ještě tak Státní cena, Cena Jaroslava Seiferta nebo Cena Karla Čapka. Miroslav Balaštík z brněnského literárního měsíčníku Host sice očekává jistý konkurenční boj, spíše se však těší na provětrání stávajících praktik. "Stále se mluví o stejných autorech a literární ocenění tenhle stav odráží. Dávala se zasloužilým spisovatelům a na nové tady moc prostor nebyl. Vezměte si laureáty z devadesátých let - jako by česká literatura skončila v šedesátých letech. Doufám, že Litery to prolomí," míní.

Zaznívají však i opatrnější prognózy. "Cena pro mě není zárukou. Jak chcete poměřovat Patrika Ouředníka a Jáchyma Topola? Já těmhle monstrózně koncipovaným cenám moc nevěřím," říká pražský nakladatel Joachim Dvořák. Nicméně za jedno by byl Literám vděčný. "Kdyby jejich jediný efekt byl, že se zvýší popularita původní české tvorby, tak je dobře, že v Karlových Varech upustili z kohoutku," dodává s narážkou na sponzory.

NOMINACE NA VÝROČNÍ CENY MAGNESIA LITERA ZA ROK 2001

Litera za objev roku
Petr Fabián: Dům mezi okny (H&H)
Hana Andronikova: Zvuk slunečních hodin (Knižní klub)
Radek Malý: Lunovis (BB Art)

Litera za poezii 
Vít Slíva: Grave (Host)
Jiří Gruša: Grušas Wacht am Rhein aneb Osamělé ghetto (Paseka)
Petr Maděra: Komorní hůrka (Host)

Litera za prózu 
Patrik Ouředník: Europeana (Paseka)
Jáchym Topol: Noční práce (Hynek/Torst)
Miloš Urban: Hastrman (Argo)

Litera za nakladatelský čin 
Henri Pourrat: Kašpar z hor (Literární čajovna Suzanne Renaud)
Jürgen Serke: Böhmische Dörfer - Putování opuštěnou literární krajinou (Triáda)
Tomáš Pěkný: Historie Židů v Čechách a na Moravě (Sefer)

Litera za překladovou knihu 
Salman Rushdie: Zem pod jejíma nohama (přeložil Pavel Dominik, Paseka)
Jiří Gruša: Česko - návod k použití (přeložili Mojmír Jeřábek a Jiří Gruša, Barrister and Principal)
Básníci soumraku (přeložil Jiří Pelán, Paseka)

Litera za populárně naučnou literaturu 
Josef Alan a kolektiv: Alternativní kultura (Nakladatelství Lidové noviny)
Jan Dungel, Karel Hudec: Atlas ptáků ČR a SR (Academia)
Vít Vlnas: Princ Evžen Savojský (Paseka)

Litera za přínos české literatuře nemá nominace 
Magnesia Litera - Kniha roku vzejde z nominací všech kategorií