Spisovatel Rudolf Čechura prvním laureátem ceny Knižního klubu

3. 4. 1996  Zpravodajství ČTK Vladimíra Hoštová

PRAHA 3.dubna (ČTK) - Literární cenu, kterou dnes poprvé uděloval Knižní klub, převzal v pražském Kolowratském paláci tvůrce populárního Maxipsa Fíka spisovatel Rudolf Čechura (1931) za knihu Šperhák. Český Knižní klub založený na jaře 1992 jako samostatná součást firmy Bertelsmann chce tímto způsobem podpořit tvorbu současné české literatury.Knižní klub distribuuje kromě překladové literatury, encyklopedií a příruček také českou klasiku čtyřem stům tisícům svých členů. Nyní hodlá založit pravidelnou řadu současné české prózy. Jak pro ČTK uvedl ředitel klubu Michael Dědeček, základ této řady budou tvořit právě příspěvky z této literární soutěže, přičemž Čechurův Šperhák nabídne svým členům Knižní klub již na podzim.

Dílo, o jehož ocenění rozhodla porota ve složení Milan Jungmann, Jindřich Jůzl, Alex Koenigsmark, Vladimír Páral a Petr Prouza nese řadu autobiografických prvků. Jde o humorně laděnou výpověď o osudech vesnického učitele po únorovém převratu v téměř vylidněném krušnohorském pohraničí.

Literární prvotinou Rudolfa Čechury, který zprvu působil jako učitel i redaktor, byla kniha Nikdo nemá alibi (1969), poté vydal například Abecedu důvtipu nebo knihu Dr.Holmes v Čechách. Kromě několika příběhů o Maxipsu Fíkovi vydal i další pohádky, detektivky a humoristické práce.Podle Michaela Dědečka byl ohlas na vyhlášení soutěže velký, do užšího kola bylo vybrána padesátka rukopisů. Příští literární cenu Knižní klub udělí první jarní den 1997.