Knižní klub vyhlašuje druhý ročník Literární ceny

23. 10. 1996  Zpravodajství ČTK  Vladimíra Hoštová

PRAHA 23.října (ČTK) - Román spisovatele Rudolfa Čechury Šperhák, který se letos na jaře stal vítězem prvního ročníku literární soutěže vyhlášené Knižním klubem, byl dnes pokřtěn v Praze. Současně Knižní klub vyhlásil druhý ročník soutěže. Autor vítězné práce nejen získá finanční prémii 50.000 Kč, ale dílo vyjde v tomto nakladatelství do konce roku 1997.

 Ředitel nakladatelství Jiří Kolečko na dnešní tiskové konferenci připomněl, že loni založená cena Knižního klubu nechce pouze rozšiřovat již dost velký počet literárních cen, ale především podpořit kvalitní původní českou tvorbu, po které, jak ukazují průzkumy, je stále hlad.

Ve druhém ročníku soutěže zasednou v porotě předseda českého PEN klubu Jiří Stránský, předseda Obce spisovatelů Antonín Jelínek a spolu s ještě nedelegovaným spisovatelem dramatik Alex Koenigsmark a literární kritik Pavel Janoušek. Soutěžní dílo - novela, román, nebo soubor povídek -  je limitováno 400 stranami a Knižní klub jejich rukopis přijímá ve dvou kopiích do 31.prosince 1996.

Dnes pokřtěný román psal Čechura do "šuplíku" v 80.letech. Jeho tragikomický příběh s autobiografickými prvky se odehrává v pohraničním maloměstě a podle autorových slov je o tom, jak se "velká politika promítla do osudů malých lidí, kteří museli dělat to, co nechtěli".

 Rudolf Čechura narozený roku 1931 je vzděláním pedagog a do roku 1972 působil jako redaktor v časopise Věda a technika mládeži. Jeho literární prvotinou byla v roce 1969 knížka Nikdo nemá alibi, následovaly publikace Abeceda důvtipu, Pavián mezi lidmi, Dr.Holmes v Čechách a další. Nejznámější prací však zůstává seriál televizních večerníčků o Maxipsu Fíkovi.